Ebben az összefoglaló bejegyzésben szeretnék segíteni neked, hogy eligazodj az Excelben gyakran használt keresőfüggvényekben. A leggyakrabban használt Excel keresőfüggvények az FKERES (VLOOKUP) és az INDEX HOL.VAN (INDEX, MATCH) páros, újdonság pedig az XKERES (XLOOKUP).
Összegyűjtöttem a korábban a függvényekről írt bejegyzéseket, innen navigálva eléred mindet.

FKERES függvény (VLOOKUP függvény) – pontos egyezés
Egy tábla bal szélső oszlopában megkeres egy értéket, majd annak sora és a megadott oszlop metszéspontjában lévő értéket adja eredményül
=FKERES(keresési_érték;tábla;oszlop_szám; [tartományban_keres])
Argumentumok:
Keresési_érték: az az érték, amelyet a táblázatban szeretnék megkeresni
Tábla: a táblázat, amelyben szeretném megkeresni és megtalálni
Oszlop_szám: a kijelölt táblának azon oszlopának száma, amelyből az értéket szeretném kiíratni
Tartományban_keres: itt a 0-t kell megadni, ha pontos egyezést keresek (ahogy most tesszük)
Összefoglaló kép a függvény működéséhez:

A bejegyzés, amelyben letölthető gyakorlófájllal együtt részletesen olvashatsz róla:
FKERES függvény (VLOOKUP függvény) – közelítőleges egyezés
Az FKERES függvénynek van egy másik használati módja is. Többszörösen egybeágyazott HA (IF) függvények helyett használd!
A használata teljesen hasonló lesz az előzőleg tárgyalt FKERES használatával, ott van benne trükk, hogy a segédtáblát hogyan kell létrehozni.

Közelítőleges egyezésről itt írtunk részletesen:
HOL.VAN függvény (MATCH függvény)
A HOL.VAN (MATCH) függvény egy adott érték pozícióját adja meg egy adott tartományon belül. Vagyis nem a cellában lévő értéket vagy hivatkozást, hanem magának a cellának a tartományon belüli sorszámát. Kereshetsz vele egy oszlopban és egy sorban is. A keresett érték pozícióját fogja visszaadni.
Leírása: HOL.VAN függvény bevezető példával
INDEX függvény
Az INDEX függvény (angolul is INDEX függvény) egy adott tartomány meghatározott sorának és oszlopának metszéspontjában lévő cellaértéket adja vissza. Gyakran használják a HOL.VAN függvénnyel (angolul MATCH).
Először is tudni kell, hogy ennek a függvénynek két argumentumlistája van. Az elsőt szoktuk gyakran használni, amikor egy tömbben keresünk értéket. A második argumentumlistát akkor tudod használni, ha egyszerre több tartományban is szeretnél keresni. A leggyakrabban használt tehát az első lista, nézzük meg ezt!
=index(tömb; sor_szám; [oszlop_szám])
Háromféle használata lehetséges a függvénynek, attól függően, hogy mit adsz meg a tömbnél.
INDEX függvény magyarázata az Excellence.hu oldalunkon
INDEX és HOL.VAN függvények FKERES függvény helyett
Érdemes megtanulnod az INDEX és HOL.VAN (INDEX és MATCH) függvényeket és sokkal hatékonyabban használhatod az FKERES függvény helyett. Ne add fel, kicsit többet szükséges gyakorolni, de menni fog!
INDEX és HOL.VAN függvények több feltétel szerinti kereséshez
Az INDEX és HOL.VAN párost használhatod akkor is, ha egy táblázatban két feltétel szerint szükséges keresned, ahogy az alábbi ábrán is. Szükséges keresni a szélességre és a magasságra, hogy megkapjuk az árat.

INDEX és HOL.VAN előnyei FKERES függvénnyel szemben
Ennek a párosnak rengeteg előnye van az FKERES-sel szemben:
- gyorsabb
- dinamikusabb az oszlophivatkozás
- nem érzékeny oszlopok beszúrására
- másolható
- nem csak balról jobbra működik
- nem gond, ha bővül a tábla
XKERES függvény (XLOOKUP függvény)
2019 végén kerül bevezetésre az XKERES függvény (angolul XLOOKUP) az Office 365 programcsomagot használók számára, jelenleg még csak Office Insiders felhasználók csoportjának elérhető. Ez a függvény valamelyest a fenti két lehetőség kombinációja. Az egyik leggyakrabban használt keresőfüggvény az FKERES vagy angolul VLOOKUP, amelynek hiányosságait most az XKERES függvény, vagy angolul XLOOKUP függvény fogja feloldani. Szuperjó függvény, szerintem biztosan át fogja venni az FKERES helyét bizonyos kereséseknél.
Bízom benne, hogy ezzel a leírással átfogó képet kaptál a leggyakoribb keresőfüggvényekről, már csak gyakorolni szükséges!
Ha tetszett, kérlek, oszd meg másokkal is!