Feltételes formázás szöveg esetén is működik. Kiemelheted az értékeket az adathalmazból, ennek alapján megkönnyítheted az elemzést és további adatfeldolgozást. Egy korábbi bejegyzésben megnéztük a számok feltételes formázását, ugyanígy tudjuk formázni a szöveges értékeket is. Nézzük meg ezeket a lehetőségeket!
Feltételes formázás szöveg esetén – szövegtartalom
A feladatban használt fájlt letöltheted innen: Feltételes formázás szöveg példa
Jelöld ki a cellákat, amelyeket formázni szeretnél, majd válaszd a Kezdőlapon a Feltételes formázás -> Cellakijelölési (vagy Cellakiemelési) szabályok -> Szövegtartalom lehetőséget (Home -> Conditional formatting -> Highlight cells rules -> Text that contains).
A megjelenő ablakba írd be, hogy nagy, ugyanis a nagy tartalmú cellákat szeretnénk formázni és válassz egy formátumot!
Az összes olyan cellát formázza, amely tartalmazza a „nagy” kifejezést. Láthatod, hogy itt a Hadnagy vezetéknevű értékesítőt is formázza. Ha ezt szeretnéd elkerülni, és csak a Nagy vezetéknevű értékesítőket formáznád, arra is van lehetőség.
Feltételes formázás szöveg esetén – Kezdete
Nézzük meg ezt a következő adathalmazban. A legegyszerűbb, ha másoljuk a feltételes formázást és azt módosítjuk. Másolni úgy tudod, hogy kijelölöd az előzőleg formázott neveket, majd a formátummásoló ecsetre egyszer rákattintasz a Kezdőlapon, majd átkattintasz a második adathalmaz G8-as cellájára.
Ha ez megvan (kijelölve marad a G8:G13 tartomány), válaszd a Feltételes formázásnál a Szabályok kezelése lehetőséget
Itt láthatod az ebben a kijelölésben érvényes szabályokat. Kattints felül a Szabály szerkesztése gombra
Itt módosíthatjuk a szabályt, mégpedig úgy, hogy a második legördülő részt nyisd le és válaszd a kezdete lehetőséget. Ha más formátumot szeretnél hozzárendelni, akkor alul a Formátum gombra kattintva ezt is megteheted.
Ha kész, kattints Okét, visszavisz az előző ablakra, ahol, ha az Alkalmaz gombra kattintasz, megnézheted az eredményt, mielőtt leokézod ezeket a beállításokat.
Valóban módosult a szabály, csak a Nagy kezdetű neveket formázza.
Feltételes formázás – Ismétlődő és egyedi értékek
Feltételes formázással arra is lehetőség van, hogy az egyedi, vagy éppen az ismétlődő értékeket formázd meg. Jelöld ki a formázandó cellákat (B18:B26), majd válaszd a feltételes formázásnál, cellakiemelési szabályok -> Ismétlődő értékek lehetőséget.
A megjelenő ablak első legördülőjében választhatsz, hogy az egyedieket, vagy az ismétlődőket szeretnéd-e formázni, majd megadhatod a formátumot is.
Feltételes formázás – Egyedi formátum
Állítsunk most be egyedi formátumot. A második legördülőből válaszd az Egyéni formátum lehetőséget.
A Cellák formázása ablak fog megjelenni, ahol beállíthatod nem csak a cella színét, de a betűtípust is, szegélyeket, számformátumot stb.
Állítsd be a neked tetsző formátumot, majd okézd le.
A megjelenő ablakban a 10-et írd át 3-ra és adj meg egy formázást, majd okézd le.
Feltételes formázás törlése
A szabályokat van lehetőséget törölni is. Törölheted az adott kijelölésből, vagy a teljes munkalapról. Ha kijelölésből szeretnéd, jelöld ki a cellákat, majd válaszd a Feltételes formázásnál a Szabályok törlése lehetőséget, innen pedig a Szabályok törlése a kijelölt cellákból
A megjelenő ablakban állítsd be, hogy milyen formátummal szerepeljenek az átlag alatti értékek, majd okézd le.
Bízom benne, hogy most már a szöveges adatok feltételes formázását is magabiztosan tudod használni.
Ha tetszett, kérlek, oszd meg másokkal is!