A feltételes formázás számok esetén is segít neked látványosabbá tenni az adataidat, illetve a számok közötti összefüggéseket. Sok szabály áll rendelkezésre, nézzünk meg ezekből pár gyakorit.
Miért a feltételes formázás?
Miért használjuk a feltételes formázást? Nem csak azért, hogy ne manuálisan kelljen, egyesével beállítanom a cella háttérszíneket például a 100-nál nagyobb értékekre, hanem azért is, mert a szabály létrehozásával ez dinamikus. Vagyis, ha változnak az értéke a cellákban, új értékek jönnek a táblázatba, akkor a szabály automatikusan lefut, újra megvizsgálja a tartományt és ennek eredményeképpen már az új cellákra, értékekre is alkalmazni fogja a szabályt.
Alkalmazhatod számokra, szöveges cellákra, dátumokra is, ráadásul képleteket, függvényeket is alkalmazhatsz a szabályokban.
Ebben a bejegyzésben a számokra vonatkozó cellakijelölési szabályokat szeretném neked megmutatni.
Feltételes formázás számok esetén
A feladathoz használt fájlt innen tudod letölteni: Excel feltételes formázás – Számok formázása
Adott az alábbi adathalmaz, ahol az lenne a feladat, hogy a 30-nál nagyobb értékeket formázzuk zöld cellaszínnel.
Az első lépés mindig az, hogy kijelöljük azokat a cellákat, amelyeket formázni szeretnénk, ezek a C8:C17 cellák. A fejléce ne jelöld ki, azt nem formázzuk. Majd kattints a Kezdőlapon a Feltételes formázásra, itt Cellakijelölés (vagy Cellakiemelési) szabályok, nagyobb mint…
Megjelenik egy ablak, ahol meg kell adnod, hogy mi az az érték, aminél legyen nagyobb, illetve meg kell adnod, hogy hogyan legyen formázva. Választhatsz a legördülő listából, illetve ugyanitt adhatsz meg egyénit is az Egyéni formátumra kattintva
Ezzel formázta is az adataidat. Fontos tudnod, hogy itt a nagyobb, mint választása esetén a 30-at nem formázza, csak azokat, amelyek nagyobbak, mint 30.
Feltételes formázás módosítása
Most, hogy létrehoztál egy szabályt, nézzük meg, hogy ezt hol tudod módosítani, törölni.
Kijelölheted a tartományt, majd kattints a Feltételes formázásnál a Szabály kezelése lehetőségre
Ebben az ablakban először is fent láthatod, hogy az Aktuális kijelölésben lévő szabályokat mutatja. Ezt megváltoztathatod, ha lenyitod, akkor választhatsz munkalapot, amelyen lévő szabályokat mind fogja mutatni.
Az aktuális kijelölésben láthatod, hogy a szabály az: Cellaérték > 30. A formátuma zöld háttérszín, sötétzöld betűszín, és az érvényessége a =$C$8:$C$17 cellatartomány. Itt felül láthatod a gombokat, melyekkel létre tudsz hozni új szabályt, szerkesztheted ezt a szabályt, vagy törölheted is. Kattints rá a Szabály szerkesztése gombra.
A megjelenő ablakban láthatod, hogy az adott tartalmú cellákat formázzuk. Lent pedig a legördülőkből választhatsz. Itt lehet például másféle relációt is megadni, például, ha rosszul vitted be, akkor itt lenyitva választhatod azt is, hogy kisebb, mint.
Ha formátumot szeretnél módosítani, mégsem a zöldet szeretnéd, akkor kattints alul a Formátum gombra.
Ha kész vagy, okézd le az ablakokat és látni fogod a változásokat.
Feltételes formázás szabály törlése
A fenti ablakban már láttuk, hogy hogyan törölhetsz szabályt, mutatok egy másik lehetőséget is.
Ha csak egy kijelölésben szeretnéd törölni, jelöld ki a cellatartományt, majd a Feltételes formázásnál választ a Szabály törlése lehetőséget.
Itt választhatsz, hogy az adott kijelölésből törlöd a szabályokat, vagy a teljes munkalapról.
Feltételes formázás számok esetén – két érték között
Nézzünk meg egy újabb szabályt, két érték közötti számokat szeretném formázni.
Formázzuk azokat a számokat, amelyek 33 és 45 között vannak. Jelöld ki a tartományt, majd Feltételes formázás -> Cellakiemelési szabályok -> Két érték között
Írd be a két számot, válassz formátumot, majd okézd le.
Láthatod, hogy a 33-at is belevette a formázásba, tehát itt a 33, vagy annál nagyobb értékeket formázza 45-ig.
Feltételes formázás számok esetén – 3 legnagyobb érték
A következő példában a három legnagyobb értékű cellát fogjuk formázni.
Jelöld ki a tartományt, majd válaszd a Legfelső/legalsó értékek szablyai -> Első 10 elem lehetőséget.
A megjelenő ablakban a 10-et írd át 3-ra és adj meg egy formázást, majd okézd le.
Az első és utolsó értékeket megadhatod tehát számmal, hogy hány értéket formázzon, vagy használhatod a %-os lehetőséget, ekkor megadhatod, hogy az adathalmazból a top 20% értéket formázza.
Feltételes formázás számok esetén – Átlag alatti értékek
Ugyanitt található az is, hogy átlaghoz viszonyítva formázd a számokat. Jelöld ki őket, majd válaszd a Feltételes formázás -> Legfelső/legalsó értékek szabályai -> Átlag alatt lehetőséget.
A megjelenő ablakban állítsd be, hogy milyen formátummal szerepeljenek az átlag alatti értékek, majd okézd le.
Feltételes formázás – dinamikus kiértékelés
Próbáld ki bármelyik táblában, akár az utolsóban, hogy átírsz egy-két számot, látni fogod, hogy más cellákat fog ennek hatására formázni, hiszen megváltozik az átlag is.
További feltételes formázás
További példát olvashatsz dátumok feltételes formázására:
Ha tetszett, kérlek, oszd meg másokkal is!