Ha azt mondom, Excel függvények, rengeteg függvény jut eszedbe valószínűleg neked is. Bizonyára tudod, hogy több száz Excel függvény áll rendelkezésedre, de vajon melyeket érdemes ismerned, mik azok, amiket nem hagyhatsz ki?
Frissítve: 2023.03.24
Excel függvények – kategóriák
Az alábbi gyakori kategóriákból szeretném neked megmutatni a leggyakoribbakat
- Logikai függvények
- Szövegfüggvények
- Dátumfüggvények és időfüggvények
- Keresési- és hivatkozási függvények
- Matematikai és trigonometriai függvények
- Statisztikai függvények
- Információs függvények
Excel logikai függvények
HA függvény
Az első logikai függvény a HA függvény (angolul IF függvény), amely megvizsgál egy logikai feltételt, amely, ha IGAZ, akkor az ehhez tartozó értéket adja vissza, ha HAMIS, akkor a hamisnál megadott értéket adja vissza.
Például azt vizsgálom, hogy az eladott db nagyobb-e mint 20, ha igen, akkor írja ki, hogy „OK”, ha nem teljesül, akkor írja ki, hogy „Nem Ok”. Tegyük fel, hogy a vizsgálandó érték a B2-es cellában van.
=HA(B2>20;”OK”;”Nem Ok”)
Konkrét példa HA függvényre: HA függvény: Lényegretörő ismertető
ÉS függvény, VAGY függvény
Az ÉS függvény (angolul AND függvény) és a VAGY függvény (angolul OR függvény) hasonlóképpen működik. Megvizsgálnak egy vagy több logikai feltételt, és ennek alapján adják vissza az IGAZ vagy HAMIS értékeket. Az ÉS függvény akkor lesz IGAZ, ha minden feltétel IGAZ. Ha csak egy is nem teljesül, akkor már HAMIS lesz a végeredménye. A VAGY függvényben viszont vagy kapcsolat van a feltételek, között, tehát, ha egy feltétel is igaz, akkor az eredmény az lesz, hogy IGAZ.
A példában azt vizsgáljuk, hogy budapesti ÉS 20 évesnél idősebb, majd a VAGY függvényben azt vizsgáljuk, hogy budapesti VAGY 20 évesnél idősebb.
HAHIBA függvény
A HAHIBA függvény (angolul IFERROR függvény) lehetővé teszi, hogy amennyiben hibát ad eredményül a függvény vagy képlet, helyette egy másik szöveget láss. Ez persze nem arra való, hogy a hibásan megírt képleteket eltüntessük, hanem arra az esetre, ha valóban nem található eredmény.
Az alábbi példában százalékos változást vizsgálok a bevételekre, az Üzem2-nél viszont nincs előző évi adat, itt azt fogja kiírni, hogy #ZÉRÓOSZTÓ!. Ehelyett viszont megadjuk a függvényben, hogy azt írja ki: nincs adat.
Excel szövegfüggvények
BAL és JOBB függvény
A BAL függvény (angolul LEFT függvény) egy cellából balról ad vissza megadott számú karaktert. Például, ha az első négy karakterre van szükséged a B2-es cellából:
=BAL(B2;4)
A JOBB függvény (angolul RIGHT függvény) egy cellából jobbról ad vissza megadott számú karaktert. Például, ha az utolsó három karakterre van szükséged a B2-es cellából:
=JOBB(B2;3)
Konkrét példa BAL és JOBB függvényre: Mire jó a BAL és JOBB függvény?
KÖZÉP függvény
A KÖZÉP függvény (angolul MID függvény) a cellában balról jobbra halad, hasonló, mint a BAL függvény, de a BAL függvény csak az első karaktertől tud indulni, a KÖZÉP függvényben megadhatod, hogy hanyadik karaktertől induljon.
Például, ha a B2-es cellában ez szerepel: „HUN-1171 lakossági”, és ebből neked az irányítószám szükséges, akkor a függvény:
=KÖZÉP(B2;5;4), ami azt jelenti, hogy az ötödik karaktertől adjon vissza négy karaktert.
Példa KÖZÉP függvényre: Hogyan szedd ki az irányítószámokat a címekből?
KIMETSZ függvény
A KIMETSZ függvény (angolul TRIM függvény) nagyon egyszerű, de annál hasznosabb függvény. Eltávolítja a felesleges szóközöket egy cellából, vagyis a cella elejéről, végéről és a szövegek között, ha egynél több szerepel egymás mellett, azokból egyet hagy meg. Egyetlen argumentuma a cella, amiből szeretnéd a szóközöket kiszedni.
=KIMETSZ(B2)
KIMETSZ függvény feladat: Felesleges szóközök eltávolítsa KIMETSZ függvénnyel
TISZTÍT függvény
A TISZTÍT függvény (angolul CLEAN függvény) a nem nyomtatható karaktereket távolítja el a cellákból. Ezek akkor fordulhatnak elő, ha weboldalról, külső programból másolsz adatokat Excelbe, és benne maradhatnak fura karakterek.
HELYETTE függvény
A HELYETTE függvény (angolul SUBSTITUTE függvény) egy szövegen belül kicserél egy karaktert egy másik karakterre. Meg kell adnod, hogy melyik cellában végzed a helyettesítést, melyik az a karakter, amit helyettesítesz, és mi az az új karakter, amivel helyettesíted.
CSERE függvény
A CSERE függvény (angolul REPLACE függvény) nem megadott karaktereket cserél, hanem a megadott pozícióban lévő karaktereket cseréli. Tehát nem kell megadni konkrét karaktert, mint a HELYETTE függvényben, hanem azt, hogy hanyadik karaktertől, hány karaktert szeretnél cserélni, és mire. A példában a 20at cserélem 70re a cella elején.
KISBETŰ függvény
A KISBETŰ függvény (angolul LOWER függvény) a cellában lévő szöveget végig kisbetűsre alakítja
NAGYBETŰS függvény
A NAGYBETŰS függvény (angolul UPPER függvény) a cellában lévő szöveget végig nagybetűssé alakítja.
TNÉV függvény
A TNÉV függvény (angolul PROPER függvény) a cellában lévő szöveget tulajdonnévvé alakítja, minden szókezdő betű nagy lesz.
SZÖVEG függvény
A SZÖVEG függvény (angolul TEXT függvény) a szöveget megadott formátumú szöveggé alakítja át.
Argumentumaiban meg kell adnod, hogy melyik cellát alakítod át (vagy melyik szöveget), majd a második argumentumban megadod, hogy milyen formátumú legyen a végeredmény.
=SZÖVEG(A2;”000000”) – 6 karakter hosszúságú lesz a kód
=SZÖVEG(A2;”# ##0,00 Ft”) – ezres csoportosítással, két tizedesjeggyel és Ft formátummal lesz látható a szöveg.
Konkrét példák: SZÖVEG függvény, ahogy a leggyakrabban használjuk
SZÖVEG.KERES függvény és SZÖVEG. TALÁL függvény
SZÖVEG.KERES függvény (angolul SEARCH függvény) és SZÖVEG.TALÁL függvény (angolul FIND függvény) hasonlóképpen működik, egy szövegben megkeres egy szövegdarabot, karaktert. Ha megtalálható benne, akkor egy számot fog adni, ami a szövegben elfoglalt helyét mutatja (pl.: 3, azt jelenti, hogy a harmadik karaktertől indul az adott szövegdarab, itt találta meg).
Két apró különbség van a két függvény között:
1. A SZÖVEG.KERES függvény nem érzékeny a kis-és nagybetűkre, a SZÖVEG.TALÁL igen
2. A SZÖVEG.KERES függvényben lehet használni karakterhelyettesítőket (* ?), a SZÖVEG.TALÁL függvényben nem.
Ezeket a függvényeket ritkán használjuk önmagukban, legtöbbször más függvényekben segítenek (BAL, JOBB, KÖZÉP, HELYETTE, CSERE)
Excel dátum- és időfüggvények
ÉV, HÓNAP és NAP függvény
Az ÉV (YEAR), HÓNAP (MONTH) és NAP (DAY) függvények egy dátumból adják vissza az elnevezésüknek megfelelő részét a dátumnak.
DÁTUM függvény
A DÁTUM (DATE) függvény a különálló év, hónap, nap értékeket alakítja át dátummá. Egymás után szükséges megadni az év, hónap és nap értékeket
ÓRA, PERCEK, MPERC függvény
Hasonlóak az előző három függvényhez, ezek az időt bontják egységeire. ÓRA (HOUR), PERCEK (MIN), MPERC (SECOND) függvények az időből adják vissza a nevüknek megfelelő részeket.
HÉT.NAPJA függvény
HÉT.NAPJA függvény (WEEKDAY) egy dátumból adja vissza számként a hét napját. Az első argumentum maga a dátum, a második argumentumban pedig azt kell megadni, hogy mi legyen a számok kiírásának alapja. Ha azt szeretnénk, hogy hétfő =1, vasárnap = 7 legyen, ahhoz a 2-es számot kell beírni.
MA és MOST függvények
A MA (TODAY) és MOST (NOW) függvényeknek nincs argumentuma. Használd így: =MA(), =MOST(). A MA függvény megadja az aktuális napi dátumot, a MOST függvény pedig az aktuális napot és időpontot.
Ha olvasnál még a témában akkor olvasd el az Excel dátumfüggvények megoldással bejegyzésünket az exceltanfolyam.info oldalunkon.
Excel keresési- és hivatkozási függvények
FKERES függvény
Az FKERES függvény (angolul VLOOKUP függvény) az egyik leggyakrabban használt függvény. Egy adott tartomány első oszlopában megkeres egy értéket, majd ennek sorában lévő adatot ad vissza a kijelölt tartomány megadott oszlopából. Kétféle verziója van, kereshetsz pontos egyezéssel (kódok, nevek esetében), vagy közelítőleges egyezéssel, ha intervallumokban szeretnél keresni. Ezt használhatod az egybeágyazott HA függvények helyett.
Bővebb leírások:
FKERES függvény pontos egyezés esetén
FKERES függvény közelítőleges egyezés esetén
INDEX és HOL.VAN függvények
Az INDEX függvény (angolul INDEX függvény) egy adott tartomány megadott sorának és oszlopának metszéspontjában lévő értéket adja vissza.
A HOL.VAN (MATCH) függvénnyel együtt használjuk a leggyakrabban. Sok esetben hasznosabb, mint az FKERES függvény, több problémára megoldást jelent.
INDEX és HOL.VAN függvények FKERES helyett
Használhatod úgy is, ha nem pontos egyezést keresel: Mérettáblázat – INDEX és HOL.VAN függvények
INDIREKT függvény
Az INDIREKT függvény (INDIRECT) szöveg által meghatározott hivatkozást ad eredményül.
XKERES függvény
Egyik legújabb függvény az XKERES függvény (XLOOKUP), amely összesíti az FKERES és az INDEX(HOL.VAN) függvények előnyeit. 2019-től elérhető.
Itt olvashatsz róla bővebben: XKERES függvény (XLOOKUP)
Excel matematikai és trigonometriai függvények
KEREKÍTÉS, KEREK.FEL, KEREK.LE függvények
A kerekítés függvények a számadataidat kerekítik, a KEREKÍTÉS függvény mindig a matematikai szabályok alapján vagy felfelé, vagy lefelé kerekít. A KEREK.FEL mindig felfelé, a KEREK.LE pedig mindig lefelé kerekít. Az első argumentum mindegyikben maga a számérték, a második argumentum pedig az, hogy hány tizedesre szeretnéd kerekíteni.
Ha a második argumentumot negatív számként adod meg, akkor a tizedesjegy bal oldalán kerekít, például a -2 esetén százasokra, -3 esetén ezresekre stb.
RÉSZÖSSZEG függvény
A RÉSZÖSSZEG függvény (SUBTOTAL) akkor hasznos számodra, ha vannak elrejtett, szűrt soraid a táblázataidban.
SZORZATÖSSZEG függvény
A SZORZATÖSSZEG függvény (SUMPRODUCT) soronként szorozza össze az értékeket, majd összeadja az eredményeket.
SZUM, SZUMHA, SZUMHATÖBB függvények
A SZUM függvény (SUM) szintén gyakori függvény, egy alapfüggvény. A megadott tartományban lévő számokat fogja összeadni számodra.
Excel SZUM függvény leírással példákkal excellence.hu oldalunkon.
A SZUMHA függvény (SUMIF) pedig azokat az értékeket adja össze, amelyek megfelelnek egy adott feltételnek. Pl: csak a budapesti bevételeket
A SZUMHATÖBB függvény (SUMIFS) hasonló, azokat az értékeket adja össze, amelyek megfelelnek egy vagy több feltételnek. Ebben tehát egynél több feltételt is meg tudunk adni. Pl.: budapesti és áprilisi bevételek.
Excel Statisztikai függvények
ÁTLAG, ÁTLAGHA, ÁTLAGHATÖBB függvények
Az ÁTLAG függvény (AVERAGE) szintén alapfüggvény. Argumentumában meg kell adni a tartományt (tartományokat), melyeket átlagolni szeretnél.
Az ÁTLAGHA függvény (AVERAGEIF) átlagolja azokat az értékeket, melyek eleget tesznek egy feltételnek, például a budapesti számokat.
Az ÁTLAGHATÖBB függvény (AVERAGEIFS) szintén átlagolja a számokat, amelyek eleget tesznek egy vagy több feltételnek, itt tehát több feltételt is megadhatsz.
DARAB, DARAB2, DARABÜRES függvények
DARAB függvény (COUNT) megszámolja azokat a cellákat, amelyek számokat tartalmaznak.
A DARAB2 függvény (COUNTA) megszámolja azokat a cellákat, amelyek nem üresek.
DARABÜRES függvény (COUNTBLANK) megszámolja azokat a cellákat, amelyek üresek.
DARABTELI (A Microsoft 365 előfizetésekben már DARABHA néven) és DARABHATÖBB függvények
DARABTELI függvény (COUNTIF, Frissítés 2023.03.24: A Microsoft365 verziókban DARABHA néven szerepel már) összeszámolja azokat a cellákat, amelyek eleget tesznek egy feltételnek.
A DARABHATÖBB függvény (COUNTIFS) összeszámolja azokat a cellákat, amelyek eleget tesznek egy vagy több feltételnek.
KICSI, NAGY függvények
A KICSI függvény (SMALL) egy tartomány k-adik legkisebb elemét adja eredményül.
A NAGY függvény (LARGE) egy tartomány k-adik legnagyobb elemét adja eredményül.
MIN, MAX függvények
Alapfüggvények a MIN (MIN) és MAX (MAX) függvények. Egy tartomány minimális és maximális értékét adják vissza.
Excel információs függvények
SZÁM és SZÖVEG.E függvények
A SZÁM függvény (ISNUMBER) és a SZÖVEG.E függvény (ISTEXT) megvizsgálják, hogy az adott cella tartalma szám típusú-e, vagy szöveg típusú-e.
További Excel függvények és példák
Ha közelebbről is megismerkednél a függvényekkel, konkrét, letölthető példákkal, akkor nézd meg Gyakorlati útmutatónkat is, vagy jelentkezz Online Excel tanfolyamunkra, ahol több mint 100 videóban, a kezdőtől a haladó szintig juttatunk el, hogy magabiztosan dolgozhass az Excelben.