Nem használtad még az Excel függvényeit? Találkoztál már egy-két alap függvénnyel, de nem vagy magabiztos ezen a téren? Akkor éppen ideje, hogy elkezd és bátor függvényhasználóvá válj! Megmutatok három lehetséges módszert, amellyel függvényeket hívhatsz be. Neked már csak gyakorolnod kell!
Első lépés: a cella kijelölése
Mindig abba a cellába kattints, ahova szeretnéd behívni a függvényt (Nem kell duplán kattintani, vagyis szerkesztő módban lenni, csak jelöld ki a cellát).
A példában használt fájlt innen tudod letölteni.
Nézzük az alábbi példát, átlagos látogatószámot szeretnék számolni a C12-es cellába, ezért erre a cellára kattintok rá.
Második lépés: függvény beszúrása
Hívd be a függvényt a cellába, erre több lehetőséged is van.
1. lehetőség függvény beszúrására:
A ∑ jelnél megtalálsz pár alapvető függvényt, ezek a SZUM, ÁTLAG, DARAB, MIN, MAX. A kezdőlap Szerkesztés csoportjában találsz egy ∑ jelet és mellette egy legördülő nyilat.
A legördülőben találod a többit. Ha a ∑ jelre kattintasz, akkor a SZUM függvényt hívod be, más függvény kiválasztásához használd a mellette lévő nyilat, és válassz a legördülő listából!
Kattints az Átlagra! Láthatod, hogy a függvény automatikusan felajánl egy tartományt, amelyből számolna. Ha ez megfelelő, akkor csak nyomj egy Entert.
Ha nem ezeket szeretnéd átlagolni, akkor manuálisan kell kijelölnöd a tartományt az egér bal gombjával. Jelen esetben tökéletes a felajánlott tartomány, így csak egy Entert kell lenyomni. A cellában ezután már az eredményt látod:
2. lehetőség függvény beszúrására:
Ha más függvényre van szükséged, akkor kattints a fenti legördülőben a További függvényekre:
vagy kattints a Függvény beszúrása gombra (fx) a szerkesztőlécen:
Ekkor bejön a függvény beszúrása ablak, itt bármelyik függvényt kikeresheted.
A Függvény keresése mezőbe írd be a példában szereplő ÁTLAG függvényt és nyomd meg a Keresés gombot, vagy egy Entert (az átlag függvényt ugye egyszerűbb a kezdőlapról behívni és más, ott nem található függvényeket kikeresni innen, de a példa egyszerűségéért nem szeretnék most belemenni más függvények magyarázatába is). Alul a listában megjelenik, kattints rá és nyomj az OK gombra (vagy a megszokott Entert :))
Ekkor bejön egy ablak, amely az adott függvény argumentumait tartalmazza.
Itt mindig találsz egy sort a függvényről, arról, hogy mire használható. Majd az egyes argumetumok mezőibe kattintva láthatod az adott argumentum leírását, azt, hogy mit kell itt megadnod. Kattints a Szám1 mezőbe majd jelöld ki a megfelelő cellákat:
Excel függvények használata kezdőknek – további bemutató és példák
További leírást és példákat találsz az Excel függvények használata kezdőknek bejegyzésünkben az excellence.hu oldalunkon, valamint a szintén Excel függvények használata kezdőknek című bejegyzésünkben az exceltanfolyam.info oldalunkon.
Kattints a Kész gombra és meg is van a végeredmény.
3. lehetőség függvény beszúrására:
Ha már gyakorlott függvényhasználó vagy, akár a cellába közvetlenül is beírhatod a függvényt: Egyenlőségjellel indíts, majd írd be a függvény nevét és nyiss egy zárójelet: =ÁTLAG(
Majd bal egérgombbal jelöld ki a megfelelő cellákat és zárd be a zárójelet.
Ha ez megvan, nyomj egy Entert.
4. lehetőség függvény beszúrására:
Az előző két lehetőség kombinálása. Nem csak a függvényvarázslóval kezdve hozhatod be az argumentumokat, hanem úgy is, hogy egy egyenlőségjel után elkezded beírni a függvény nevét, amelyet a TAB billentyűvel, vagy a nevén duplakattintással tudsz behívni az alul megjelenő listából:
Majd kiválasztása után kattints a szerkesztőléc melletti fx gombra. Ekkor már rögtön az adott függvény argumentumlistáját fogod látni.
Leggyakoribb Excel függvények
Pár gyakori függvényt megadok itt neked, mindegyikhez találsz gyakorlópéldát és leírást a blogon, linkeltem is a neveiknél.
Amiket mindenképpen érdemes megismerned:
FKERES függvény pontos egyezés esetén
FKERES függvény közelítőleges egyezés esetén
Most, hogy már tudod, hogyan hívd be a függvényeket, gyakorold a blogon elérhető függvényeket!
ISMERD MEG INGYEN AZ EXCEL KIMUTATÁS FUNKCIÓJÁT
Annyira fontos funkció az Excelben a kimutatások ismerete, hogy szeretném, ha Te is megismerhetnéd és használnád a munkád során, így most ajándékként megkapod tőlem! Hét rövid videóból Te magad is végigmehetsz a lépéseken, hogy jobban megértsd működését. Vágj bele most és használd bátran a munkádban! 🙂