A SZÖVEG (angolul: TEXT) függvény arra szolgál, hogy egy értéket (szám, dátum) szöveggé tudjunk alakítani, vagy egy érték és egy szöveg kombinációját meg tudjuk jeleníteni egy cellában.
Fontos tudni, hogy ha egy értéket szöveggé alakítunk, onnantól az Excel nem képes számolni vele, ezért csak bizonyos esetekben érdemes használni. Íme, két példa, ami jól szemlélteti a szöveg függvény használatát a mindennapi gyakorlatban. A példában használt Excel file-t innen tudod letölteni.
Vezető nullák pótlása
Tegyük fel, hogy egy üzlet termékeit mindig 5 jegyű cikkszámokkal látja el a könnyebb azonosítás érdekében. Amikor Excelbe bevisszük a cikkszámokat, a táblázatkezelő levágja számok elejéről a nullákat.
Mivel a cikkszámokkal később biztos nem akarunk matematikai műveleteket végrehajtani, így ahhoz, hogy visszakapjuk az eredeti 5 jegyű cikkszámokat, a SZÖVEG függvény az ideális megoldás. A függvénynek két argumentuma van. Az első az érték, amit szöveggé kívánunk alakítani, a másik pedig a szöveg kívánt formátuma.
SZÖVEG(érték; formátum_szöveg)
Jelen esetben az érték a B oszlopban található szám, a formátumhoz pedig aposztrófok közé 5 db 0 kerül. Ez csak annyit jelent, hogy 5 jegyű a végeredmény, amit látni szeretnénk. Tehát, ha a cikkszámok mondjuk, 8 jegyűek lennének, akkor 8 db 0 kerülne a formátumhoz.
Végeredményként megkaptuk az eredeti cikkszámokat:
Érték és szöveges mező kombinálása
Adott az alábbi táblázat és szeretnénk egy cellában látni a szöveget és a számot pl: 1. negyedéves árbevétel: 1 252 458 Ft. Két lehetőségünk is van szövegrészek összefűtésére Excelben, a legegyszerűbb módja két vagy több cella összefűzésére a következő:
Így azonban a szám formátumát elvesztjük. Ha szeretnénk, hogy az eredeti formátum látszódjon, a SZÖVEG függvényt kell segítségül hívnunk, hiszen a függvény formátum argumentumában meg tudjuk adni a szám formátumát, amit látni akarunk.
Ha nem tudjuk, hogyan tudjuk megadni a kívánt formátumot, a legegyszerűbb, ha megnézzük, hogy az eredeti formátumnál, hogy néz ki. Ezt a következő képpen tehetjük meg:
Jobb egérgombbal a cellára, aminek a formátumára kíváncsiak vagyunk, és kiválasztjuk a „Cellaformázás…” opciót vagy a Ctrl + 1 gyorsbillentyűt.
Majd az Egyéni fülre kattintunk, és kimásoljuk a formátum kódot.
Nem kell megijedni, ha nem értjük a karakterek jelentését, egyszerűen csak a SZÖVEG függvényünkben aposztrófok között beillesztjük a formátum argumentumhoz, így már a kívánt formátumban jelenik meg a szövegünk.
Hasonlóan járhatunk el dátumok és időpontok esetén is.
Ha olvasnál még a témában akkor olvasd el az Excel SZÖVEG függvény bejegyzésünket az exceltanfolyam.info oldalunkon.
A SZÖVEG függvény felhasználható még más esetekben is, de a gyakorlatban inkább csak a fenti két esetben kerül alkalmazásra.
Ha úgy érzed másoknak is jól jöhet ez a függvény, oszd meg bátran. :)
ISMERD MEG INGYEN AZ EXCEL KIMUTATÁS FUNKCIÓJÁT
Annyira fontos funkció az Excelben a kimutatások ismerete, hogy szeretném, ha Te is megismerhetnéd és használnád a munkád során, így most ajándékként megkapod tőlem! Hét rövid videóból Te magad is végigmehetsz a lépéseken, hogy jobban megértsd működését. Vágj bele most és használd bátran a munkádban! 🙂