A kimutatás, vagy Pivot tábla az egyik legnagyszerűbb eszköz az Excelben. Pillanatok alatt összegezhetsz vele hatalmas, átláthatatlannak tűnő táblázatokat. Mindezt pár kattintással!
PIVOT tábla készítése
Egyszerűen összegezheted a kiadásokat, bevételeket, forgalmat vagy egyéb adatokat. Ráadásul az is megoldható, hogy ha frissül az adatbázisod, akkor nem kell újra létrehoznod a kimutatást, egyszerűen frissíthető. Nézzük lépésről lépésre!
Az alap Excel feladatot töltsd le innen
1. lépés: Alakítsd táblázattá az adatokat, így később, ha új adatok kerülnek a táblázatba, egyszerűbb kezelni és frissíteni. (a táblázatokról részletesen az Excel táblázat bejegyzésünkben olvashatsz) Kattints bárhova az adatokban és válaszd a Beszúrás > Táblázat (Insert -> Table) lehetőséget!
2. lépés: Kattints a táblázatba, amiből szeretnéd a Pivot táblát létrehozni, majd válaszd a Beszúrás menü Kimutatás parancsát!
Ezután felugrik egy ablak, ahol kiválaszthatod, hogy új munkalapra készíted a kimutatást, vagy már meglévőre. Ebben az esetben ki kell választani a kimutatás helyét.
Most válasszuk az új munkalapot, ezt az adatokat tartalmazó munkalap elé fogja beszúrni.
Az új munkalapon megjelenik a kimutatás mezőlista.
Pivot tábla létrehozása – mezők elhelyezése
Itt érdemes végiggondolni, hogy mit is szeretnék látni, milyen formában. Az alábbi ábra ad egy kis segítséget!
A sorokba húzott mezők a kimutatás soraiban lesznek, az oszlopokhoz húzott mezők a kimutatás oszlopait fogják alkotni, az értékekhez húzott mezők pedig az összegzendő számokat alkotják a kimutatás belsejében. Amit pedig a szűrőkhöz húzol, azok a kimutatás fölött fognak megjelenni.
Jelen példában szeretném látni azt, hogy az egyes márkákból mekkora bevétel származott. Ez esetben a sorokba kell tenned a típusokat, húzd a Márkát a Sorcímkékhez.
Értékekhez pedig azt a mezőt húzd, amit szeretnél látni az adott márkánként, vagyis jelen esetben a Bevételt.
Meg is jelentek az értékek, amikre kíváncsiak vagyunk.
Pivot tábla – Számformátum beállítása
Azért, hogy kicsit átláthatóbb legyen, formázzuk meg a bevétel oszlopot:
Kattints jobb egérgombbal bármelyik összegre és válaszd Számformátum lehetőséget!
Állítsd be a neked megfelelő számformátumot:
Okézd le és láthatod is a végeredményt.
Pivot tábla – sorok és oszlopok
Folytassuk ebben a kimutatásban, bővítsük azzal, hogy jár-e hozzá extra garancia. Húzd ezt a mezőt az oszlopokhoz, és nézd meg, mi történik:
Próbáld ki azt is, hogy több mezőt húzol be a sorokhoz, vagy oszlopokhoz! Ezek sorrendjét a területeken belül húzással meg is tudod változtatni, ekkor megváltozik a kimutatáson belüli helyzetük.
Ha egy mezőt szeretnél kivenni a kimutatásból, akkor csak fogd meg bal egérgombbal a jobb oldali területen, és húzd ki az Excel területén bárhova.
Ha olvasnál még a témában akkor olvasd el a Pivot tábla készítése, szeletelő (Excel kimutatás) bejegyzésünket az exceltanfolyam.info oldalunkon, vagy a Pivot tábla – Göngyölített összeg kalkulálása bejegyzésünket az excellence.hu oldalunkon.
Ha hasznosnak találtad, kérlek, oszd meg másokkal is! :)